Androkom Derneği

ÇEMİŞGEZEK TAĞAR ÇAYI?NA SIĞINAN BİYO ZENGİNLİK?!

İlçemizden Haberler

ÇEMİŞGEZEK TAĞAR ÇAYI?NA SIĞINAN BİYO ZENGİNLİK?!

ÇEMİŞGEZEK TAĞAR ÇAYI’NA SIĞINAN BİYO ZENGİNLİK…!

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde bulunan Tağar Çayı’nda, yavru su samuru görüntülendi.
Dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan su samurları ve benekli semenderleri yeniden görüntülendi. İHA kamerası tarafından daha önce su samurları sürü halinde görüntülenmişti.
Karada dolaşan yavru su samurunu görüntüledikten sonra tekrar doğal yaşam alanına bırakan İHA muhabiri Sezai Akın, “Tağar Çayı vadisinde doğa fotoğrafı çekmek için yürürken, arkadaşlarım kıyıya yakın bir yerde karada yürüyen yavru bir su samuru fark etti. Bulunduğumuz yer ilçe merkezine yaklaşık 300 metre kadar yakınlıkta bir yerdi. Fotoğraflarını çekip görüntülerini aldıktan sonra yavru su samurunu tekrar doğal yaşamına bıraktık.
Evcil bir hayvan gibi olumsuz bir tepkisi olmadı. Dünyada nesli tükenmeyle karşı karşıya olmasına rağmen, su samurlarını daha önce aynı bölgede sürü halinde görüntülemiştim. Yine nesli tükenmekte olan benekli semenderlerini de ilk olarak Tağar vadisinde görüntülemiştim.
Bu vadide çok sayıda yaban keçisi de barınmakta. Çemişgezek Tağar Çayı’nın vadisinde görüntüleyerek tespit ettiğimiz bu zengin biyoçeşitliliğin yaşatılması için Tağar Çayı’nın da koruma altına alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Başkanımız da ilçemizin bu tür güzelliklerini fotoğraflayan tanıtımında yardımcı olan ilçemizin doğasının tanıtmak ,doğasını ve doğal güzelliklerini korumak için başlattığı bu çalışmalardan dolayı İHA Muhabiri SEZAİ AKIN’ı telefonla arayıp takdir ederek başarılarının devamını diledi.


KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Başkanımız

Belediye Başkanımız

BİMER'e Ulaşın

Foto Galeri

  • SU TANKERİMİZ HAYIRLI OLSUN..
  • İzmir büyükşehir  Belediyesi 'ne teşekkürler
  • PARKE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR..

Videolar

Etkinlik Takvimi

Belediye Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom