TUNCELİ’DE KORONAVİRÜS SALGINININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK TEDBİRLER DEVAM EDİYOR

29 Nisan 2020 20:09 Çemişgezek Belediyesi 580

Koronavirüs tedbirleri devam ediyor

TUNCELİ’DE KORONAVİRÜS SALGINININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK TEDBİRLER DEVAM EDİYOR

         Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda koronavirüs tedbirleri gereği kurulan İl Pandemi Kurulunun tavsiyeleri üzerine; İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince oy birliğiyle aşağıdaki kararlar alınmıştır.

            Tunceli Genelinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında;

1. İlimiz ve ilçelerinde salgının yayılma tehlikesinin önlenmesi amacıyla araç cinslerine ve kullanım şekline bakılmaksızın hususi ve ticari araçlardan, plakasının son rakamı tek rakamla bitenlerin tek günlerde; çift rakamla bitenlerin ise çift günlerde trafiğe çıkmasına 15 Mayıs 2020 tarihine kadar karar verilmiştir. 30.04.2020 tarihi Perşembe saat 00:01’den 30.04.2020 tarihi Perşembe saat 24:00’e kadar plakasının son rakamı çift olan araçlar, 01.05.2020 tarihi Cuma saat 00:01’den 01.05.2020 tarihi Cuma saat 24:00’e kadar plakasının son rakamı tek olan araçlar trafiğe çıkabilecektir. Belirlenen bu sistem takip eden günler için ardışık olarak devam edecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarında kamu hizmetlerinde görevli personel veya görev verilen araçlar, gıda ve temizlik gibi temel tüketim maddeleri tedarikçileri,  ilimizden transit geçecek araçlar ve acil tedavi için sağlık kuruluşlarına müracaat edecek araçlar kısıtlama dışındadır.

2. İlçelerden İl Merkezine gelen araçların tedarik, üretim zinciri ve sağlık dışında çok zorunlu haller olmadıkça il merkezine gelmelerine 15 Mayıs 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir. Zorunlu hallerde Kaymakamlıklarımızdan Seyahat İzin Belgesi alınması şartıyla ilçelerden çıkış yapılabilecektir.

3. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığının talebi doğrultusunda, Tunceli Ceza İnfaz Kurumunda görevli personelin görev zamanı dışında dış dünyadan izole bir şekilde ikametlerinin sağlanması için Tunceli DSİ Şube Müdürlüğü Misafirhanesinin cezaevi personeline tahsis edilmesine ve izolasyonun etkin bir şekilde uygulanabilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına 15 Mayıs 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

4. Tunceli Merkez ve 7 İlçesinde çalışan tüm kamu görevlilerimizin İl dışına gidip gelmelerine 15 Mayıs 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.  

5. Pertek ve Çemişgezek’ten feribotla Elazığ’a geçişlere 15 Mayıs 2020 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir. Günde iki sefer yapılacak (Çemişgezek için Sabah 08.00 Elazığ- 08.30 Çemişgezek, Akşam 17.00 Çemişgezek-17.30 Elazığ ve Pertek için Sabah 09.00 Pertek-10.00 Elazığ, Akşam 17.30 Pertek- 18.30 Elazığ) seferlerden gıda ve ihtiyaç tedarikçileri, kargo şirketleri, ambulans gibi acil durumda olanlar faydalanacaktır. Hasta nakli gibi çok acil durumlar için de bir feribot hazır bekletilecektir.

6. Tekstil fabrikalarında, sosyal mesafeyi korumak şartıyla maske üretiminde çalışan işçilerimiz dışında diğer çalışanlar 15 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacaklardır.

7. Tunceli’ye gelecek olan tüm turizm turları 15 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

8. İlçelerimiz ile İl Merkezi arasında toplu taşıma yapan araç seferleri 15 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.   

9. İlimizde Pülümür, Nazımiye, Pertek, Çemişgezek, Mazgirt ve Ovacık (6) noktaları ile Merkezdeki (3) noktamızda Jandarma, Emniyet ve Sağlık ekiplerimizce düzenli bir şekilde kontrol yapılacak; ikametgah adresi il dışı olanların T.C No, adı soyadı, iletişim numarası ve il içindeki ikametgah adresleri günlük olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ ne bildirilerek bu kişilerden evde izleme onam formunun imzalatılması 15 Mayıs 2020 tarihine kadar yapılacaktır.   

10. Market ve ticari işletmelerin indirim günü, promosyon, açılış, çekiliş organizasyonlarına 15 Mayıs 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.   

11. Kamu kurum ve kuruluşlarında çay, meşrubat ikramları 15 Mayıs 2020 tarihine kadar kaldırılmıştır.   

12. Tunceli genelinde, özel ve kamu inşaatlarının 30 Nisan 2020 Perşembe günü itibari ile çalışmalarına izin verilmesine, inşaatta çalışacakların işe giriş tarihinden itibaren 14 gün süre ile izolasyonda kalmalarına ve izolasyon süreleri tamamlandıktan sonra işe başlamalarına 15 Mayıs 2020 tarihine kadar karar verilmiştir. İzolasyon sürecince karantina ve takip işlemleri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. 

13. İlimizde kamu kurumları servis araçlarının araç ruhsatında belirtilen yolcu kapasitesinin %50’si oranında yolcu taşınmasına ve araç içindeki yolcuların oturma şeklinin, yolcuların birbiriyle temasını engelleyecek şekilde ayarlanmasına 15 Mayıs 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

14. Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi çalışanlarının izolasyonun etkin şekilde sağlanabilmesi için; 14 günlük vardiyalar halinde çalışmalarına, çalışma süreleri boyunca yurt/misafirhane gibi bir alanda izolasyon kurallarına uygun şekilde kalmalarına 15 Mayıs 2020 tarihine kadar karar verilmiştir. Bu husustaki gerekli planlama ve işlemler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.     

15. İl genelindeki bankaların bekleme alanlarına, en fazla işlem yapılan banko sayısı kadar müşteri alınmasına ve bankadaki numaratörlerin tek bir kişi tarafından kullanılmasına 15 Mayıs 2020 tarihine kadar karar verilmiştir.

16.  Ramazan ayı boyunca sosyal izolasyon kurallarına uymak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından düzenlenecek toplu iftar organizasyonlarına müsaade edilmeyecektir. Toplu organizasyonlar yerine, önceden hijyen kurallarına uygun olarak paketlenmiş gıdalar ve porsiyon yemekler evlere dağıtılabilecektir.

17. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere;

a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince 3.150,00 TL ve Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392,00 TL idari para cezasının Kolluk Kuvvetlerince uygulanmasına,

b. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195.maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında adli ve idari işlemler uygulanmak üzere idari ve adli makamlara bildirilmesine,

Oy birliği ile karar verilmiştir.

            Bu kararlar 30 Nisan 2020 gecesi 00.00 itibari ile uygulanmaya başlayacaktır.

            Kamuoyuna ilanen duyurulur.

Çemişgezek Belediyesi

Çemişgezek Belediyesi'ne ait kurumsal bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Çemişgezek Belediyesi

Tepebaşı Mah. Bademli Sokak No: 9
62600 Çemişgezek / Tunceli

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.